10 невроятни факта за мравките
4 мин. четене
Мравките са едни от най – често срещаните насекоми по цял свят. Те се срещат на абсолютно всеки континент, с изключение на Антарктида. Може би не съществува човек, който да не е срещал мравка в живота си. Съществуват различни видове мравки, някои от които наистина уникални. Ще споделим някои наистина интересни и уникални факти за мравките.
Като се започне от мравката, която може да откриете да се разхожда по тревата и не много тайно се опитва да си хапне от лакомствата, приготвени за пикника, през мравките, които строят подземни крепости, до летящите мравки!
Смята се, че мравката куршум има най-болезненото ужилване в света! Мравката е с дължина около 2 сантиметра, но жилото й е огромно в сравнение с нейните размери. Живее във влажната джунгла на Амазонка. Ужилването ѝ се сравнява с удар от куршум! В следващата статия ще ви разкажем по – подробно за тази страховита мравка.
Генетичният анализ на мравките разкрива, че те най-вероятно са се разпространили от Северна Америка или Китай. Тези насекоми могат да бъдат агресивни, като ухапването им може да бъде болезнено с усещане за парене – от където идва и нейното име „огнена мравка“, а също така може и да причини алергични реакции. Известно е, че причиняват щети на земеделските култури. Инвазивните видове струват на света над 400 милиарда долара всяка година, тъй като водят до изчезване на растения и животни. В една от следващите ни статии, ще ви запознаем по - подробно с този вид мравка.
За разлика от някои насекоми, които живеят само няколко часa, царицата на мравките от един конкретен вид – Pogonomyrmex Owyheei – може да живее до 30 години.
Мравките са много социални насекоми и умеят да контактуват по между си. Разпределят си работата в колонията. Царицата обаче има само едно задължение - да снася яйца. Всички други женски мравки са работнички, те трябва да хранят ларвите, да чистят, да търсят храна и провизии и да защитават гнездото. Единствената работа на мъжките мравки е да се чифтосват с царицата.
Мравките не чуват, те усещат вибрациите на земята. Специални сензори на краката им помагат да разбират сигнали от заобикалящата ги среда и да се предпазват от опасности.
Да, това не е филмов сценарий, а истински случаи на мравки, превърнали се в зомбита. Това се дължи на вид гъба, наречена кордицепс (Ophiocordyceps kimflemingiae ), най – необичайният и жесток убиец в природата. Паразитът заразява мравките, влизайки в организма им през екзоскелета. Веднъж влязъл вътре той започва да расте и превръща мравките в зомбита, карайки ги да се изкачат на върха на някое дърво, да си отхапят от листата му и да умрат. Изборът на дърво не е случаен, гъбата ги манипулира да изберат място, даващо ѝ възможност да зарази най – много от мравките.
Всеизвестен факт е прословутата сила на мравките. Те са едни от от най-силните животни на света, предвид размера им. Една мъничка мравка може да носи товар от 50 до 100 пъти по-тежък от собственото ѝ тегло. А работейки заедно в група, мравките могат да преместват дори по-големи предмети. Мускулите на мравките заемат повече площ в сравнение с големите животни и поради тази причина да са толкова силни.
Заради твърде малкия си размер, мравките нямат дихателна система като при хората. Те набавят кислород с помощта на спирали, заемащи страните на телата им. Тези спирали представляват множество тръбички, чрез които кислородът достига до всяка клетка на мравката.
Мравките се срещат почти из цялото земно кълбо с изключение на Антарктида. Няколко острова като Гренландия нямат никакви местни видове мравки, но отделни мравки са донесени чрез хората.
Ако подозирате, че има нашествие от мравки, може да се свържете с нас на телефон 0892 01 02 03 или да заявите обработка от тук:
Повече информация за мравките и тяхното третиране, може да откриете ТУК. #мравки